sobota, 21 stycznia 2012

Nimfa czyli jej pochodzenie, oswajanie opieka., choroby i ciąża u samic.

Nimfa to piękny ptak, który pochodzi z Australii. Żyję do 20 lat i szczyci się wielką popularnością. Jest wiele odmian jeśli chodzi o umaszczenie tych papug.Papużka nimfa uchodzi za jednego z bardziej inteligentnych ptaków, szybko umiejącego się przystosować do nowych warunków otoczenia. Młode samce z łatwością uczą się wielu słów, innych zasłyszanych dźwięków i melodii. Wystarczy często puszczać je papużce i dużo do niej mówić, a szybko się tego nauczy.Zanim kupimy papużkę musimy zastanowić się nad tym czy ją naprawdę chcemy i czy zapewnimy jej wystarczająca ilość czasu i opieki. Trzeba wypuszczać ją codziennie przynajmniej 3 godziny dziennie, uważając przy tym, aby nie zrobiła sobie krzywdy, nimfy, szczególnie samce lubią chodzić po podłodze, dlatego trzeba  uważać, aby jej nie zdeptać. Najlepiej za pierwszym dniem zostawić ją w spokoju, aby przebadała teren i klatkę, a następnego głaskać i przekupywać ją przysmakami, często do niej mówić i podchodzić do klatki.
Nimfa to wspaniały ptak i trzeba o niego dbać jak najlepiej, chodzić do weterynarza i obcinać paznokcie, przynajmniej 3 razy w tygodniu kąpać ją w nie za zimnej, ale i nie za gorącej wodzie po czym ( jak kto woli ) suszyć suszarką ( bardzo to lubią ).
Ponad to można obcinać ptakowi skrzydła, gdyż jest wtedy spokojniejszy i bezpieczniejszy więc jest to dla niego korzystniejsze.( mój nie ma podciętych). Jeżeli już się podcina to oba skrzydła , gdyż z jednym traci równowagę i spada na ziemie, a jest to dla niego traumatyczne przeżycie. Chociaż podcinamy skrzydła nie są one całkowicie pozbawione umiejętności lotu.  Najlepiej uczyć mowy i głaskania papugi od małego , często do niej mówić i pokazywać , że jest się dobrze nastawionym. Papuga , którą uczy się gwizdać raczej nie nauczy się mówić ( choć są wyjątki ). Choroby na jakie może być chora nimfa to ciegunka i zaburzenia trawienia, zapalenie spojówek,choroby pasożytnicze: Trichomonadoza, Giardioza, Heksamitoza, Kryptosporidioza, Malaria, Leukocytozoonoza  (choroba zakaźna, przenoszoną przez wszy i komary.),  itd, itp
  Samica nimf składa 2 do 5 jaj i wysiaduję je przez około 19 dni, nieraz w wysiadywaniu pomaga jej również samiec. Młode przychodzą na świat nagie i ślepe. Przez 5 tygodni pozostają w gnieździe troskliwie karmione przez rodziców, opieka rodzicielska trwa zazwyczaj jeszcze przez jakiś czas, po czym młode uniezależniają się i rozpoczynają samodzielne życie.

Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz